Dodane przez Zbq 2 mies. temu #EoHnB
Dzisiaj dowiedziałem się, że działalność misyjna jezuitów w XVI-wiecznych Chinach nie była wcale pierwszym przypadkiem zarejestrowania w Państwie Środka znacznej grupy wyznawców Chrystusa - takowi pojawili się tam bowiem już w 635 r. za panowania cesarza Taizonga, drugiego z dynastii Tangów.

Powyższa stela dokumentuje edykt cesarza z 638 r., streszczający, jak w Chinach osiedli przybysze z terenów dzisiejszego Afganistanu, przynosząc tam "świetlistą wiarę rzymską", jak Chińczycy nazywali nestorianów - popularną wtedy na Bliskim Wschodzie sektę postulującą ścisły podział boskiej natury Chrystusa od jego ludzkiej postaci. Część tekstu zapisana jest w języku syryjskim, wówczas powszechnie jeszcze stosowanym, dziś ocalałym wyłącznie w formie języka liturgii części kościołów orientalnych.

O tym, że chrześcijaństwo w Chinach funkcjonuje dłużej, niż w niejednym państwie europejskim, wymownie świadczy fakt, że w trakcie swojej słynnej wizyty w latach 70. XIII w. Marco Polo oraz jego ojciec i wuj nie posiadali się ze zdumienia, gdy w miejscowości Zhenjiang (ok. 240 km od Szanghaju) natknęli się na kościoły.
Źródło: bit.ly
Następne odkrycie

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie