Dodane przez Zbq 3 mies. temu #Ah0MD
Dzisiaj dowiedziałem się, że mit o przeżerających wnętrze ludzkich zębów robakach, którymi do dzisiaj rodzice na całym świecie motywują swoje dzieci do dbania o higienę jamy ustnej, liczy sobie prawdopodobnie nawet 6.000 lat., a zdyskredytowany został dopiero w XVIII w. wraz z rozwojem sztuki mikroskopii.

Powstał on przez skojarzenie pęknięć nazębnych ze śladami, które na jabłkach zostawiają robaki - starożytni Grecy wierzyli bowiem, że tak jak umiera materia żywa, tak w ciało nieożywione wstąpić mogło życie. W ten sposób tłumaczyli np. fakt, że w środku jabłka bądź zęba z niczego rodzi się robak (nie orientowali się oczywiście, iż swoje jaja w owocach po prostu składają nasionnice). Na poparcie tych przypuszczeń mogli posłużyć się faktem, iż usunięta z zęba miazga mocno przypomina takiego właśnie robaka.

Odwiedzający starożytny Egipt Grecy za pomocą teorii reanimacji "wyjaśniali" również uderzające podobieństwo pomiędzy grzbietem nilowego krokodyla a dryfującym pniem drzewa - według nich była to bowiem odpowiednio ożywiona i nieożywiona postać tej samej istoty.
Źródło: effacedblog.wordpress.com
Następne odkrycie

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie