Dodane przez Zbq 4 mies. temu #Gdj23
Dzisiaj dowiedziałem się, że 50 lat temu na pokładzie lotniskowca USS Forrestal podczas odłączania zasilania zewnętrznego od samolotu Phantom (przed jego przetoczeniem do katapulty startowej) przypadkowo została odpalona rakieta. Pocisk przeleciał przez pokład i uderzył w samolot A-4 Skyhawk stojący naprzeciwko.

Pocisk nie eksplodował (uzbrojenie następowało dopiero po kilkuset metrach lotu), ale rozbił podskrzydłowy zbiornik paliwa, które zapaliło się od iskier i płomienia wylotowego silnika rakietowego; ponadto od wstrząsu przy uderzeniu uległy odpadnięciu (z zamków podskrzydłowych) 2 bomby.

Płonące paliwo objęło uderzony i sąsiedni samolot (pilotem którego był John McCain, który zdołał się ewakuować) oraz obie bomby na pokładzie. Pożar zostałby najprawdopodobniej szybko ugaszony przez strażaków, jednak po około 1 minucie eksplodowała 1 bomba na pokładzie, otoczona płonącym paliwem, co doprowadziło do eksplozji kolejnych 8 (1 na pokładzie, a 7 w sąsiednich samolotach). Eksplozja spowodowała powstanie otworu w pokładzie, przez który do wnętrza okrętu dostało się płonące paliwo.

W wypadku zginęło 134 marynarzy, a 161 zostało rannych. Wietnam, 29 lipca 1967 roku. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #CCAdm
Dzisiaj dowiedziałem się, że samochody na wodór są znacznie bezpieczniejsze niż konwencjonalne auta spalinowe. Przykładem niech będzie Toyota Mirai, która przeszła bardzo rygorystyczne próby zderzeniowe.

Badania objęły nawet strzelanie do zbiorników z wodorem z broni palnej, zderzenie z ciężarówką oraz celowe rozszczelnienie zbiornika i zapalenie ulatniającego się wodoru. Udowodniły one, że spalający się wodór nie zagraża pasażerom auta i nie uszkadza pojazdu. Najlżejszy pierwiastek we wszechświecie unosi się w postaci wąskiego słupa, dlatego płomień nie obejmuje kabiny pasażerskiej, tak jak to ma miejsce w przypadku zapalenia się benzyny. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #dLgd4
Dzisiaj dowiedziałem się, że filmowanie scen do "Avengers: Wojna bez granic" w Katedrze w Durham wymagało usunięcia wszystkich ław kościelnych, aby zrobić miejsce dla sprzętu filmowego.

Sceny kręcono tam przez całą sobotę i niedzielę wieczór, w nocy wyniesiono sprzęt filmowy, wstawiono ławy, aby mogła się odbyć niedzielna msza, a następnie na poniedziałek z powrotem zamieniono wnętrze katedry w plan filmowy. Podczas prac w katedrze ochrona tajemnic scenariusza była taka ścisła, że nawet strażnicy katedry nie mieli do niej wstępu. Źródło: www.imdb.com
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #VZblc
Dzisiaj dowiedziałem się, że na chińskim portalu Aliexpress sprzedawane są figurki z klocków kompatybilnych z LEGO, które przedstawiają oddział Schutzstaffel (SS).

Wśród nich znajduje się figurka przypominająca Adolfa Hitlera, a zestaw przypisany jest do kategorii "dla dzieci". Ceny zestawu wahają się od 4$ do 10$. Źródło: pl.aliexpress.com
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #MHZIW
Dzisiaj dowiedziałem się, że wymarły w 1979 r. język mbabaram, z którego korzystali australijscy Aborygeni w północnej części stanu Queensland, zasłynął w kręgach lingwistycznych z uwagi na odkryty przez brytyjskiego językoznawcę Roberta Dixona zadziwiający zbieg okoliczności: otóż rzeczownikiem odpowiadającym znaczeniowo słowu "pies" był w nim... "dog", którego wymowa do tego niemal w stu procentach pokrywała się z angielskim odpowiednikiem.

Badania wykazały jednoznacznie, że zbieżność ta jest kompletnie przypadkowa: mbabaram należy do pama-nyungańskiej rodziny języków, niemającej nic wspólnego z indoeuropejską, a rzeczone słowo wykorzystywane w nim było na długo przed pierwszym kontaktem tubylców ze światem zewnętrznym. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #vlOaU
Dzisiaj dowiedziałem się, że Ling chi to "kara tysiąca cięć" - kiedyś najbardziej rozpowszechniona kara śmierci i tortur w Chinach.

Polegała na przywiązaniu skazanego do drewnianego pala i metodycznym odcinaniu nożem fragmentów ciała, co mogło trwać nawet cały dzień. Taki rodzaj egzekucji stosowano w przypadkach najpoważniejszych przestępstw.

Zakazano jej dopiero w 1905 roku, ostatnia egzekucja tą metodą miała miejsce 9 kwietnia 1905 roku. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #hWJCJ
Dzisiaj dowiedziałem się, że Bruce Willis wystąpił gościnnie w serialu "Przyjaciele" i za swój występ dostał nagrodę Emmy, a wynagrodzenie przeznaczył na cele charytatywne.

Mówi się także, że wystąpił on w serialu w wyniku przegranego zakładu z Matthew Perrym, z którym zaprzyjaźnił się na planie filmu "Jak ugryźć 10 milionów", aczkolwiek żaden z nich się do tego nie odniósł. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #05buA
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 1915 rada miejska San Diego zatrudniła "wywoływacza deszczu" Charlesa Hatfielda i zgodziła się zapłacić mu 10 000 dolarów za wywołanie deszczu, który zakończyłby przeciągający się okres suszy.

Po działaniach Hatfielda zaczął padać deszcz, który niemal bez przerwy trwał ponad 3 tygodnie. Doprowadziło to do katastrofalnej powodzi, przerwania zapór i śmierci 20 osób. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #Kivuq
Dzisiaj dowiedziałem się, że czasami zdarza się, że pingwiny odchodzą od stada, daleko od oceanu, tym samym popełniając samobójstwo.

Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, przyczyną może być depresja. Nie jest to na pewno przypadkowe zgubienie się, gdyż taki pingwin wzięty z powrotem do stada ponownie je opuszcza i idzie w to samo miejsce. Źródło: www.zmescience.com
Dodane przez Zbq 4 mies. temu #tLrlT
Dzisiaj dowiedziałem się, że 78% zawodników NFL, którzy przechodzą na sportową emeryturę, bankrutuje w ciągu pierwszych 2 lat.

Z kolei w przypadku NBA w ciągu pierwszych 5 lat bankrutuje 60% byłych koszykarzy. Źródło: www.youtube.com
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie